Aktívne nátery

Čo dokáže a prečo ho použiť

Aktívna stena je náter, ktorý čistí vzduch od všetkých organických škodlivín, ako sú rakovinotvorné látky, vírusy, baktérie, alergény, plesne a ďalšie zdravie ohrozujúce organické mikročastice. Tento český vynález je patentovaný u nás aj vo svete a je odskúšaný mnohými realizáciami.

Náter je vhodný do všetkých domácností, je riešením pre všetkých, ktorí túžia po zdravšom ovzduší, pevnejšom zdraví a celkovo lepších životných podmienkach v interiéri. V dnešných časoch trávime v miestnostiach až 90 % svojho času a je preto dôležité aj tu dýchať čistý vzduch. Toto je však v posledných rokoch problém. Výrazne nižšia cirkulácia vzduchu v klimatizovaných budovách a jeho prípadné vedenie plastovým potrubím problém zhoršuje. Odhaduje sa, že až 30 % klimatizovaných budov trpí tzv. syndrómom nezdravých budov. Aktívna stena je produkt ideálny pre alergikov, astmatikov, ľudí často trpiacich chorobami vírusového či bakteriálneho pôvodu. Nielen domácnosti môžu profitovať z účinkov produktu. Zvlášť zdravotnícke zariadenia ocenia výrazné zlepšenie ovzdušia, ktoré dýchajú ako pacienti, tak zdravotnícky personál. Riziko šírenia nákazy vzduchom je tu totiž maximálne obmedzené. Produkt je preto vhodný aj pre ďalšie miesta s vyššou koncentráciou ľudí, ako sú úrady, banky, školy atď. Aktívna stena zo vzduchu odstraňuje aj všetky zápachy a cigaretový dym, je možné ju teda odporučiť aj do stravovacích zariadení, reštaurácií, hotelov.

Ako funguje

Čistiaci proces Aktívnej steny je aktivovaný ultrafialovým žiarením, ktoré je prirodzenou súčasťou denného svetla. Unikátne zloženie suspenzie vytvorí po zaschnutí štruktúrovanú mikrovrstvu, ktorá má na povrchu zvýšené množstvo fotoaktívnych nanočastíc TiO2 (oxidu titaničitého). Škodlivé častice sú pri dopade na ošetrenú plochu rozložené pri fotokatalýze, ktorá napodobňuje fotosyntézu chlorofylu stromov a absorbuje a premieňa mikroorganizmy znečisťujúce látky na neškodné molekuly oxidu uhličitého a vody. V priestoroch, kde je nedostatok prirodzeného svetla, je možné potrebné UV žiarenie zaistiť jeho samostatnými zdrojmi s frekvenciami neškodnými ľudskému organizmu (využíva sa mäkké žiarenie v rozsahu od 340 nm do 370 nm).

Aktívna stena likviduje škodlivé látky a vytvára zdravé prostredie. Pre človeka ani ostatných obyvateľov domácnosti nie je pri dotyku (ani náhodnom požití) nijako nebezpečná.